Jaki dron do fotografii?

Znaczenie dronów w branży fotograficznej rośnie z roku na rok. To urządzenie umożliwia wykonywanie zdjęć z perspektyw niedostępnych w inny sposób. Czy jednak na pewno warto inwestować w zakup drona, a jeśli tak, to jaki sprzęt wybrać?

Czy fotograf musi mieć drona?

Zapewne za kilka albo kilkanaście lat drony staną się powszechne i posiadać je będzie każdy profesjonalny fotograf. Obecnie jednak nie zawsze warto inwestować w taki sprzęt, ponieważ wiąże się to ze sporym wydatkiem.

Jeśli ktoś specjalizuje się np. w fotografii przeznaczonej do dokumentów tożsamości, to zakup drona będzie niezasadny. Jeśli jednak dany fotograf realizuje wymagające projekty np. dla agencji marketingowej, to posiadanie takiego sprzętu może okazać się już koniecznością.

Jakie ryzyko wiąże się z dronem?

Drony są coraz popularniejsze, jednak wciąż ciężko je określić jako w pełni niezawodne, w szczególności, gdy nie są one najwyższej jakości. Jeśli więc fotograf decyduje się na kupno drona, to raczej nie powinien na nim oszczędzać. Z drugiej strony niektórzy twierdzą, że pierwszy dron powinien być tani, a wykorzystać go należy głównie po to, by nabyć umiejętność kontrolowania lotu i lądowania drona.

Na dronie czasem umieszcza się własną kamerę, czy też aparat fotograficzny. Jeśli w trakcie lotu dron ulegnie awarii, to jest prawdopodobne, że wszystkie zamontowane na nim sprzęty także ulegną uszkodzeniu albo nawet całkowitemu zniszczeniu. W skrajnych przypadkach może się zdarzyć nawet, że dron wyrządzi szkodę człowiekowi, np. postronnemu obserwatorowi. Oczywiście do wypadków z udziałem drona dochodzi rzadko. Każdy fotograf powinien być jednak świadom niebezpieczeństw, jakie wiążą się z jego użytkowaniem.

Co jest ważne w dronie dla fotografa?

Wybierając dron przenaczony do wykonywania zdjęć, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów:

  • Udźwig – dron powinien być w stanie udźwignąć ciężar większy niż aparat fotograficzny, który zamierza się na nim zamontować.
  • Akumulator i jego pojemność – najważniejsze jest to, aby sprawdzić, jak długo dany dron jest w stanie pracować po pełnym naładowaniu baterii. Praca na dronie z małym akumulatorem może się bowiem okazać bardzo frustrująca.
  • Parametry wbudowanej kamery – na dronie można zamontować własny aparat bądź kamerę. Równie dobrze można jednak skorzystać także i ze sprzętu wbudowanego w drona. Wszystko pod warunkiem, że jest to aparat o odpowiednich parametrach technicznych.

Koniecznie przyjrzeć trzeba się też temu, z jakiego materiału wykonany jest dron. Siłą rzeczy urządzenie to będzie podlegać mniejszym lub większym przeciążeniom, w szczególności podczas lądowania. Dron wykonany z kiepskiego materiału może się wtedy łatwo uszkodzić.