Komputer dla fotografa

Dawniej o jakości fotografii decydował wyłącznie ułamek sekundy i umiejętność wykonania zdjęcia w idealnym momencie. Dziś nadal jest to kluczowe, jednak bardzo ważna stała się też umiejętność obróbki wykonanego zdjęcia w programie komputerowym. Dla fotografa dobry komputer stał się więc kolejnym niezbędnym sprzętem.

Dlaczego fotograf potrzebuje dobrego komputera?

Do amatorskiej obróbki zdjęć wystarczy praktycznie każdy sprawny komputer. Jeśli jednak ktoś zajmuje się retuszowaniem fotografii w sposób profesjonalny, to wydajny sprzęt komputerowy staje się wręcz koniecznością.

Komputer o odpowiednich parametrach technicznych pozwala wydajnie pracować nawet nad najbardziej skomplikowanymi projektami, a przy tym zapewnia większą wygodę.

Laptop, czy komputer stacjonarny?

Niemal każdy przed kupnem komputera zastanawia się nad tym, czy postawić na urządzenie stacjonarne, czy też lepiej sprawdzi się laptop. Ten dylemat jest szczególnie istotny w przypadku fotografów. Optymalnym, lecz kosztownym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno laptopa, jak i komputera stacjonarnego.

Jeśli jednak nie ma się wystarczających funduszy na zakup obu sprzętów jednocześnie, to należy wybrać ten sprzęt, który lepiej pasuje do stylu pracy. W przypadku często podróżującego fotografa, który pracuje w różnych miejscach, bardziej przydatny okaże się laptop.

Fotografowie retuszujący zdjęcia w określonym miejscu np. biurze lub domu powinni wybrać komputery stacjonarne. Zwykle są one dużo bardziej wytrzymałe, a w dodatku ich wyposażenie jest nieco tańsze niż w przypadku laptopów. Zaletami komputera stacjonarnego jest także większy ekran oraz lepsza ergonomia pracy.

Jaka specyfikacja techniczna komputera dla fotografa?

Najbardziej zaawansowane programy do obróbki zdjęć mają wysokie wymagania sprzętowe. W dodatku niektóre pliki zdjęciowe bywają naprawdę duże i chcąc je swobodnie edytować potrzeba wysokiej jakości komputera.

W pewnym uproszczeniu komputer dla fotografa powinien przypominać ten dedykowany graczom. Innymi słowy, wszystkie jego parametry techniczne powinny przyjmować wysokie wartości:

  • Duży dysk SSD – Obecnie w sprzedaży dostępne są dyski HDD i SSD. Te pierwsze są tańsze, za to te drugie działają znacznie szybciej, a w dodatku generują mniejszy hałas. Pojemność dysku twardego powinna być spora i wynosić nawet kilka terabajtów, tak by być w stanie pomieścić ogromną liczbę zdjęć.
  • Wysokiej jakości procesor – czas to pieniądz, a od procesora zależy tempo pracy. Im lepszej jakości procesor, tym komputer będzie działał szybciej. To bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy pracuje się nad skomplikowanymi projektami graficznymi.
  • Możliwie największa pamięć RAM – pamięć RAM także decyduje o tym, jak płynnie działa komputer. Ten parametr ma szczególnie duże znaczenie kiedy pracuje się w kilku programach jednocześnie, co w przypadku fotografów zdarza się dość często.
  • Wysokiej jakości karta graficzna – paradoksalnie jakość karty graficznej ma większe znacznie np. w przypadku komputerów dla graczy niż tych dedykowanych fotografom. Niemniej do efektywnej obróbki zdjęć dobra karta graficzna także jest niezbędna.

Uwagę powinno się też zwrócić na złącza komputera do przesyłania plików z innych nośników danych np. dysków zewnętrznych, czy kart pamięci. Najważniejsze jest tu to, aby komputer miał wbudowane złącze USB w wersji 3.0.