Jaki statyw do aparatu?

Każdy, kto wykonuje dużo zdjęć, docenia wysokiej jakości statyw. Wykorzystując go można wykonać lepsze zdjęcia i to nawet w trudnych warunkach. W dodatku statyw zwiększa komfort fotografa i sprawia, że może on się w pełni skupić na wybraniu najlepszego kadru. Statyw jest nieoceniony szczególnie wtedy, gdy zdjęć dokonuje się w plenerze.

Jaki statyw wybrać?

Wybierając statyw uwagę należy zwrócić na jego wagę oraz wysokość. Najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy można swobodnie manewrować wysokością statywu, gdy jest on rozłożony. Dzięki temu zdjęcia można wykonywać z wielu perspektyw. Jednocześnie statyw w wersji złożonej powinien być jak najmniejszy. Jego waga także powinna być możliwie najmniejsza. To ułatwia poruszanie się ze statywem.

Przed kupnem statywu koniecznie trzeba sprawdzić jego maksymalny udźwig. Wartość udźwigu powinna być większa niż najcięższy aparat, z jakiego się korzysta. Na szczęście bez problemu znaleźć można statywy z nawet kilkunastokilogramowym udźwigiem, co powinno być wystarczające w zdecydowanej większości przypadków.

Ile kosztuje statyw?

Ceny statywów bywają naprawdę różne. Używane egzemplarze w niezłym stanie można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Nowe egzemplarze z segmentu budżetowego to zwykle koszt kilkuset złotych. Tymczasem najlepsze statywy mogą wiązać się z kosztem wynoszącym aż kilkanaście tysięcy złotych.