Jak pracują paparazzi?

Jedno zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów. To popularne powiedzenie najlepiej określa jaki potencjał drzemie w sztuce fotografii. Potencjał, który czasem jest wykorzystywany w kontrowersyjny sposób. Mieszane odczucia wzbudzają między innymi zdjęcia wykonywane przez paparazzi.

Jak działają paparazzi?

Celem wszystkich paparazzi jest wykonanie zdjęcia znanej osoby z ukrycia. Najlepiej w sytuacji, gdy fotografowana osoba znajduje się w intrygującej sytuacji i nie spodziewa się, że właśnie znajduje się w centrum kadru aparatu.

Kreatywność, odporność na stres i sztuczki wykorzystywane przez paparazzi bywają różne, a część z nich może nawet wzbudzać podziw. Większość ich dnia pracy wymaga jednak ogromnej cierpliwości. Paparazzi zwykle znajdują się w pobliżu domów, hoteli, klubów i innych miejsc, w których przebywa znana osoba. Liczą na to, że znany celebryta wyjdzie na zewnątrz, np. w towarzystwie nowego partnera.

Nierzadko paparazzi prowokują celebrytów do określonych zachowań. Głównie z tego powodu rzadko kto darzy ich sympatią.

Z jakiego sprzętu korzystają paparazzi?

Zawód paparazzi wyewoluował ze stanowiska fotoreportera. Specyfika ich codziennej aktywności sprawia jednak, że nie są oni wyposażeni wyłącznie w standardowe aparaty fotograficzne. Często noszą oni przy sobie sprzęt wręcz detektywistyczny.

Pracę paparazzi mocno ułatwia miniaturyzacja technologii. Ukryty mini aparat fotograficzny, czy też narzędzia do podsłuchu są przez nich ochoczo wykorzystywane.

Ile zarabiają paparazzi?

Zarobki paparazzi są różne, niestabilne i niejawne. W tym zawodzie można przez miesiące nie uzyskiwać praktycznie żadnych dochodów, by dzięki jednej fotografii móc zgarnąć nawet małą fortunę. Zazwyczaj paparazzi pracuje na swoje konto, by później sprzedać prawa autorskie do fotografii któremuś ze znanych tabloidów. Z drugiej strony wykonanie i sprzedanie bądź opublikowanie kompromitującego zdjęcia często kończy się w sądzie i rozprawą o naruszenie prywatności.

Mimo kontrowersji moralnych i prawnych praca paparazzi cieszy się sporym zainteresowaniem. Osoby je wykonujące podkreślają, że taka aktywność zawodowa pozwala cieszyć się dużą dozą niezależności i w niektórych momentach jest bardzo ekscytująca.