Jak wykonać dobre zdjęcie na portal społecznościowy?

Social media już dawno stały się częścią milionów, a nawet miliardów ludzi na świecie. Chcąc w pełni korzystać z możliwości, jakie niosą media społecznościowe, konieczne jest wykonanie fotografii samego siebie. Jak więc wykonać dobre zdjęcie, którym później można podzielić się z internetową społecznością?

Jaką technikę fotograficzną najlepiej zastosować?

Najczęściej użytkownicy mediów społecznościowych wrzucają swoje autoportrety, czyli popularne selfie. Wykonanie takiej fotografii jest bardzo proste. Wystarczy sam telefon plus ewentualnie selfie stick i nie trzeba nikogo prosić o pomoc.

Selfie niesie jednak za sobą pewne ograniczenia. Osoba wykonująca zdjęcie jest tu jednocześnie fotografem, co utrudnia pozowanie. W dodatku wykonując selfie, trudno jest w kadrze umieścić całą sylwetkę swojego ciała.

Choć więc selfie to prosta i popularna technika wykonywania zdjęć, to jednak czasem warto poprosić kogoś o zrobienie zdjęcia. Takie rozwiązanie jest bardziej komfortowe, a zdjęcia często wychodzą znacznie lepsze niż w przypadku selfie.

W przypadku zdjęć sylwetki ciała warto jest w kadrze umieścić całą osobę, od poziomu butów, aż po czubek głowy. Fotografie, które kończą się np. tuż nad kostkami, czy też na poziomie linii oczów zwykle są mniej atrakcyjne.

Jak przygotować się do wykonania zdjęcia?

Nowoczesne aparaty uchwytują na zdjęciach każdy szczegół. Z jeden strony to zaleta, z drugiej jednak pewne ryzyko uwiecznienia jakiegoś niepotrzebnego detalu. Do zdjęcia mającego trafić na media społecznościowe powinno się więc przygotować. Wyprasowana koszula, czy czyste, eleganckie obuwie są w tym przypadku niezwykle istotne.

Uwagę trzeba zwrócić również na oświetlenie i kierunek padania cieni. Zdjęć nie należy wykonywać ani w pełni zacienionym miejscu, ani przy ostrym świetle. Najkorzystniejsze jest rozproszone światło, którego źródło znajduje się przed fotografowaną osobą.

Czemu na zdjęciach wygląda się inaczej niż w lustrze?

Wielu ludzi wykonujących zdjęcia na portale społecznościowe nie jest zadowolonych z fotografii, a czasem nawet nie mogą siebie na niej rozpoznać. Wynika to głównie z tego, że zdjęcia spłaszczają obraz do postaci dwuwymiarowej.

Nie oznacza to jednak, że osoba, która niekorzystnie wypada na większości zdjęć, jest niefotogeniczna. Zdjęcia zawsze prezentują fotografowanego człowieka, czy inny obiekt nieco inaczej niż w rzeczywistości. Wystarczy spojrzeć na to, jak wygląda np. kolor ubrania czy butów na zdjęciu i porównać je z rzeczywistością, aby się o tym przekonać.

Tak naprawdę każdy może korzystnie wyglądać na zdjęciu, o ile wykona je w odpowiedni sposób. Modele i modelki również wykorzystują szereg technik, aby prezentować się atrakcyjnie na zdjęciu. Ponadto nawet zawodowi modele muszą wykonywać dziesiątki, czy setki zdjęć w trakcie jednej sesji, a sporej liczbie ujęć dużo brakuje do perfekcji.

Przy wykonywaniu zdjęcia na social media powinno się skierować wzrok na aparat. Wskazane jest także minimalne przechylenie głowy, zamiast wykonania zdjęcia techniką en face. Na zdjęciach najkorzystniej wypada się także wtedy, gdy ma się lekko podniesione brwi oraz nieco przymrużone oczy. Urody „dodaje” też choćby delikatny uśmiech.