Jak wybrać lustrzankę?

Lustro oraz matówka sprawiają, że lustrzanka to doskonały sprzęt do wykonywania w pełni profesjonalnych zdjęć. W wielu przypadkach jej użycie przynosi znacznie lepsze efekty niż standardowy aparat cyfrowy. Jak jednak wybrać dobrą lustrzankę?

Jaką lustrzankę kupić?

Ceny lustrzanek bywają spore. Najlepsze modele kosztują kilka tysięcy złotych. Na szczęście dostępne na rynku są także lustrzanki w wersji budżetowej, które można kupić za około 1 500 zł. W tym przypadku jednak cena jest dobrym wyznacznikiem jakości. W najtańszych modelach trzeba się więc liczyć z pewnymi ograniczeniami.

Jakie parametry są najważniejsze?

Porównując poszczególne oferty lustrzanek, uwagę należy poświęcić takim parametrom, jak:

  • ISO – im wyższa jest czułość ISO, tym bardziej światłoczuły jest aparat. Wysoka wartość umożliwia wykonywanie zdjęć przy niekorzystnym oświetleniu.
  • Rozdzielczość matrycy – wskazane jest, aby aparat miał rozdzielczość w wysokości przynajmniej 20 Mpx. Uwagę trzeba też zwrócić na typ oraz rozmiar matrycy.
  • Jakość stabilizatora obrazu – wysokiej jakości stabilizator sprawia, że fotografie nie są rozmazane.
  • Wielkość wyświetlacza – duże wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości ułatwiają pracę fotografowi. Wygodniej używa się też aparatów, które mają wbudowane wyświetlacze w wersji obrotowej.
  • Materiał obudowy – solidne materiały okazują się bardzo ważne, ponieważ aparat może np. upaść.