Jak selfie zawładnęło światem?

Dawniej znane jako autoportret, a dziś jako selfie to technika wykonywania zdjęć samemu sobie, która jest szczególnie popularna w dzisiejszych czasach. Dlaczego jednak właśnie teraz, wszyscy, od zwykłych ludzi, po wielkie gwiazdy, tak ochoczą robią selfie?

Kiedy wymyślono selfie?

Selfie to stosunkowo nowe słowo, jednak technika wykonywania autoportretów zdjęciowych jest znana od ponad 150 lat. W zasadzie od samego początku istnienia aparatów fotograficznych fotografie tego typu są wykonywane.

W nowoczesnym wydaniu selfie pojawiło się w Ameryce na początku XXI stulecia. Od kilku lat jego wykonywanie jest popularne także w Polsce. W 2013 roku słowo “selfie” zostało nawet ogłoszone przez Oxford Dictionary słowem roku. Ta swoista nagroda została przyznana, ponieważ słowo “selfie” w parę lat weszło do slangu w wielu krajach na świecie.

Skąd popularność selfie w XXI wieku?

Internet, a w szczególności social media stają się coraz ważniejsze. Obecnie ich siła kształtowania poglądów i zachowań jest być może nawet większa niż moc oddziaływania telewizji. Selfie swoją popularność zawdzięcza właśnie mediom społecznościowym.

Użytkownicy takich portali, jak MySpace, Instagram, czy Facebook zaczęli umieszczać na nich właśnie selfie. Wynika to między innymi z prostoty wykonywania fotografii tego typu. Selfie może przecież wykonać każdy i nie ma tu potrzeby angażowania jako fotografdrugiej osoby. Nie brakuje jednak krytyków swoistej mody na selfie. Zwracają oni uwagę na to, że selfie, tak jak i całe media społecznościowe są pełne próżności i samouwielbienia.

Popularność selfie nadal jest bardzo duża i prawdopodobnie będzie się utrzymywać. Warto też zauważyć, że takie fotografie wykonują głównie ludzie młodzi. Potencjał związany z selfie został też wykorzystany na polu biznesowym. Kilka firm produkujących tzw. selfie sticks, czyli narzędzi wspomagających wykonywanie selfie odnotowało na tym produkcie gigantyczną sprzedaż.