Ile zarabia fotograf?

Temat zarobków w Polsce od lat wzbudza kontrowersje. Polacy nie lubią mówić o tym, ile zarabiają, ale zwykle zgodnie twierdzą, że mniej niż podają gospodarcze statystyki. W przypadku fotografów zarobki często różnią się zaś bardzo mocno.

Od czego zależą zarobki fotografów?

To ile zarabia fotograf zależy w szczególności od:

  • Sposobu wykonywania pracy. Stabilniejsze dochody uzyskują fotografowie pracujący na etacie. W przypadku osób działających na własny rachunek wysokość dochodów bywa bardzo zmienna.
  • Czasu, spedzonego na pracy. Oczywiście na fotografowaniu zarabiają więcej ci, którzy tej pracy poświęcają się całkowicie, np. wykonują ją przez około 40 godzin tygodniowo. Mniejsze zarobki osiągają ci, którzy fotografowanie traktują wyłącznie jako dodatkowe źródło dochodu.
  • Miejsca zamieszkania. Zarobki fotografów, tak jak i innych pracowników są silnie skorelowane z miejscem zamieszkania. Zwykle mieszkańcy Warszawy, Poznania, Krakowa, Wrocławia, czy Trójmiasta osiągają najwyższe wynagrodzenie.

Zarobki fotografów mogą też podlegać zjawisku sezonowości, czyli różnić się w zależności od miesiąca. Przykładowo fotografowie specjalizujący się w zdjęciach ślubnych najwięcej zarabiają na wiosnę i latem, gdy odbywa się najwięcej ślubów.

Z dużą statystyk należy podchodzić do danych statystycznych okazujących średnie zarobki fotografów. Niemniej wynika z nich, że fotograf przeciętnie zarabia nieznacznie mniej, niż wynosi średnia krajowa w całej gospodarce.