Ile kosztowały najdroższe fotografie w historii?

Zwykłe fotografie stokowe można uzyskać za darmo albo kupić za przysłowiowe grosze. Większość fotografów za swoją pracę także nie otrzymuje ogromnego wynagrodzenia. Zdarzają się jednak wyjątki, a niektóre zdjęcia zostały sprzedane za gigantyczne kwoty.

Jakie zdjęcia są najdroższe?

Gusty estetyczne są różne, jednak jedne fotografie wzbudzają powszechny zachwyt, a inne przechodzą bez echa. Wcale jednak to nie oznacza, że najwięcej warte są zdjęcia, które zwyciężyły w prestiżowych konkursach fotograficznych.

Najdroższe zdjęcia cechują się bowiem wysoką wartością historyczną. Wykonano je bardzo dawno temu i do dziś przetrwał zwykle tylko jeden ich egzemplarz. Jeśli zdjęcie zostało wykonane przez znaną postać historyczną, to jego wartość jest jeszcze większa. Paradoksalnie sama jakość fotografii i to, co przedstawia, ma drugorzędne znaczenie.

Ile kosztuje najdroższe zdjęcie?

6,5 miliona dolarów – tyle kosztowało najdroższe zdjęcie w historii. Nabył je amerykański kolekcjoner w 2014 roku. Zdjęcie, które było przedmiotem tej transakcji, nosi nazwę „Phantom” i zostało wykonane przez Petera Lika. Ta czarno-biała fotografia przedstawia jaskinię znajdującą się w USA.

Kwota 6,5 milionów dolarów jest astronomiczna. W porównaniu do najsłynniejszych obrazów ceny fotografii są jednak niskie. Wystarczy powiedzieć, że najdroższy obraz w historii, czyli słynny „Krzyk” Edwarda Muncha kosztował bagatelne 120 milionów dolarów.