Jak działają fotoradary?
Fotografia to wspaniałe hobby, a zdjęcia pomagają ludziom uwiecznić najwspanialsze sytuacje w ich życiu. Czasem jednak otrzymanie fotografii nie jest niczym pozytywnym. Tak jest np. gdy uzyska się zdjęcie z fotoradaru drogowego i mandat do zapłacenia.
W jaki sposób działa fotoradar?
Fotoradar to dość specyficzne urządzenie. Ten swoisty zautomatyzowany fotoreporter znajduje się przy wielu drogach, a używa go się po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Niektórzy uważają jednak, że fotoradary stawia się po to, aby zapewnić dodatkowe wpływy do budżetu lokalnych władz.
Inwestycja w fotoradar jest kosztowna. Produkcja tego urządzenia i jego montaż to koszt przekraczający 100 tysięcy złotych. Później trzeba ponieść jeszcze koszty związanego z jego konserwacją. Praktycznie każda inwestycja w fotoradar zwraca się jednak pod względem finansowym przez opłaty mandatowe ponoszone przez kierowców.
Sposób działania fotoradaru jest prosty. Czujniki w nim zamontowane mierzą prędkość pojazdów z dokładnością do kilku kilometrów. Kiedy okaże się, że dany pojazd jedzie z nieprzepisową prędkością, to automatycznie wykonywana jest seria zdjęć. Najbardziej wyraźne z nich jest przesyłane na adres kierowcy wraz z mandatem. Aparat w fotoradarze ma całkiem wysoką rozdzielczość, która wynosi około 5 Mpx. Znaleźć można w nim także pojemny dysk, na którym przechowywane może być nawet kilkadziesiąt tysięcy fotografii.