Czy sztuczna inteligencja wyprze fotografów?

Sztuczna inteligencja ułatwia życie i… zabiera ludziom pracę. Jaka przyszłość czeka fotografów? Czy nie mają oni żadnych powodów do obaw? Może jednak sztuczna inteligencja stopniowo zacznie odbierać im pracę, a finalnie całkowicie wyprze z rynku?

Jak dużo potrafi sztuczna inteligencja?

Fotograf jeździ po świecie i wykonuje zdjęcia. Aktualnie trudno sobie wyobrazić, by maszyna mogła zastąpić człowieka w tej roli. Jeszcze trudniej sobie wyobrazić, by taka maszyna była w stanie robić lepsze zdjęcia na żywo od człowieka.

Obecnie już jednak działają inteligentne programy, które są w stanie tworzyć realistyczne i perfekcyjne obrazy, wyglądające dokładnie tak, jak zdjęcia wykonane przez człowieka. Rozwój takich inteligentnych algorytmów stanowi coraz większą konkurencję dla niektórych fotografów oraz specjalistów ds. obróbki zdjęć.

Programy tego typu nie są jeszcze idealne, ale stale się rozwijają. Na początku człowiek przekazuje takiemu programowi komendę określającą to, co ma finalnie prezentować fotografia. Konieczne jest także dostarczenie do programu tekstur, czyli ogólnego schematu zdjęcia. Później inteligenty algorytm w mgnieniu oka przetwarza uzyskane dane na realistyczne obrazy imitujące prawdziwe zdjęcia.

Być może więc już niedługo ludzie nie będą kupować zdjęć na stronach typu stock. Zamiast tego będą po prostu używać inteligentnych programów, które wyemitują praktycznie dowolny obraz.