Ubezpieczenie sprzętu fotograficznego

Sprzęt fotograficzny czasem kosztuje naprawdę sporo. Nic więc dziwnego, że fotografowie rozważają jego ubezpieczenie. W Polsce wybór polis ubezpieczeniowych np. na aparaty fotograficzne nie jest zbyt obszerny. Dobrze jednak wiedzieć, czy i jak można zabezpieczyć się np. przed skutkami finansowymi związanymi z kradzieżą sprzętu fotograficznego.

Jak ubezpieczyć sprzęt fotograficzny?

Wbrew pozorom poprawne ubezpieczenie sprzętu fotograficznego nie jest proste i porada doświadczonego agenta ubezpieczeniowego może dlatego okazać się wskazana. Znaczenie ma tu to, czy dana osoba zajmuje się fotografią w sposób profesjonalny, czy też amatorski. Dużo szersze możliwości ma się w tym pierwszym przypadku.

Istotne jest także to, co konkretnie chce się ubezpieczyć. Sprzęt fotograficzny to przecież szerokie określenie, które może oznaczać nie tylko aparat, ale także i np. dron fotograficzny, statyw czy też komputer, z którego korzysta fotograf.

Od czego chroni ubezpieczenie sprzętu fotograficznego?

Warunki ochrony ubezpieczeniowej mogą się istotnie różnić, w zależności od wariantu i towarzystwa ubezpieczeniowego. Ich specyfikacja zawsze jest opisana w OWU, tj. Ogólnych Warunkach Umowy, które znaleźć można np. na stronach internetowych towarzystw ubezpieczających.

W większości przypadków ubezpieczenie obejmuje kradzież oraz akty wandalizmu. Ochrona działa więc np. wtedy, gdy fotograf zostanie okradziony z aparatu w trakcie podróży. Zwykle też towarzystwa ubezpieczeniowe pokrywają koszty wynikające z przypadkowego zniszczenia sprzętu, np. upadku aparatu. Rzadko kiedy na wypłatę odszkodowania można liczyć wtedy, gdy sprzęt fotograficzny zostanie zagubiony. Jeśli więc np. przez przypadek zostawi się aparat w pociągu, to ubezpieczenie nie zadziała.

Przy wyborze konkretnego ubezpieczenia nie warto kierować się wyłącznie ceną. Zwykle bowiem najtańsze ubezpieczenia tego typu nie gwarantują praktycznie żadnej ochrony. Na ogół ubezpieczenia tego typu zawiera się na jeden rok. Czasem jednak można ubezpieczyć sprzęt fotograficzny na krótszy okres, np. czas wyjazdu zagranicznego.