Stanowisko fotografa
Wielu fotografów pracuje na własny rachunek. Inni traktują działalność fotograficzną jako dodatkowe źródło dochodu. Często bywa jednak i tak, że fotograf jest zatrudniony w firmie jako pracownik etatowy. Jakie wymagania są zwykle stawiane przez pracodawców na stanowisko tego typu?
Jakie CV jest dobre dla fotografa?
Aplikując o jakiekolwiek stanowisko pracy, niemal zawsze trzeba przesłać CV, a czasem jeszcze list motywacyjny. Życiorys fotografa powinien wyróżniać się jednak wyglądem np. od CV księgowego. W przypadku fotografów szczególne znaczenie ma to, aby dokumenty aplikacyjne prezentowały treść w sposób estetyczny. Z pewnością rekruter dużą uwagę zwróci już na samo zdjęcie kandydata zamieszonego w CV. Fotograf powinien zadbać o to, by było ono w pełni profesjonalne.
Poza życiorysem konieczne zapewne będzie także przedstawienie swojego portfolio zdjęć. Może być to być np. link do bloga, na którym dana osoba kolekcjonuje wykonane przez siebie fotografie.
Czego wymagają pracodawcy?
Tak jak w większości zawodów, tak i w przypadku fotografów największe znaczenie ma doświadczenie. Zwykle większą szansę na angaż w firmie fotograficznej mają ci kandydaci, którzy w branży działają od dawna.
Nie oznacza to jednak, że szans pozbawieni są mniej doświadczeni, czyli na ogół młodsi kandydaci. Współcześnie pracodawcy dużą uwagę zwracają bowiem także na kreatywność oraz chęć dalszej nauki.
Na ogół pracodawcy na stanowisko fotografa zatrudniają osoby, które mają co najmniej średnie wykształcenie. Ukończone studia są mile widziane, choć nie należą do wymagań obowiązkowych. Jeśli jednak kandydat może się poszczycić wykształceniem wyższym na renomowanej uczelni na kierunku związanym z fotografią, to ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.
Jeszcze lepiej, gdy aplikant może pochwalić sięrenomowanymi wyróżnieniami. Wysokie miejsce w prestiżowym konkursie fotograficznym to bowiem najlepsze potwierdzenie faktycznych umiejętności danej osoby.
Etat czy własna działalność?
Fotograf może, lecz nie musi pracować na etacie. Równie dobrze działalność fotograficzną można prowadzić jako tzw. wolny strzelec albo na własnej działalności gospodarczej. Pracując na etacie, ponosi się mniejsze ryzyko, a wysokość osiąganych dochodów jest stabilna. Często dość problematyczny okazuje się tu sposób oceny fotografa na etacie. Gusta bywają różne, a między fotografem i jego przełożonym może dochodzić do rozbieżnych opinii na temat jakości wykonywanych zdjęć.
Prowadzenie interesu we własnym imieniu umożliwia osiąganie znacznie wyższych dochodów. Pierwsze lata własnej działalności bywają jednak trudne i ryzykowne. Może się np. okazać, że przez kilkanaście miesięcy fotograf balansuje na granicy opłacalności prowadzenia własnego biznesu.